Koťátka

9.září 2024  |   Koťátka  |   Kateřina Ďurišová  |

Třída Koťátka se nachází v prvním patře zatepleného pavilonu. Při příchodu si děti v přízemí vstupní haly odloží obuv do polic, přezují se do bačkor a po schodišti jsou nahoru. Ve vstupní hale je umístěna výzdoba evokující celý ŠVP, tedy pohádku O dvanácti měsíčkách. Jsou zde také umístěny nástěnky s informacemi pro rodiče a různými dokumenty, které jsou veřejnosti přístupné a jídelníček. Projdou chodbou, kde je umístěn záchod pro dospělé a šatna zaměstnanců a vejdou do dětské šatny. V šatně jsou umístěny další informační nástěnky pro rodiče. Šatna je vybavena šatnovými bloky, kde má každé dítě svou značku pro ukládání věcí, jak pro denní potřebu, tak věcí náhradních. Ze šatny se vchází do třídy, která je rozdělena do tří tí. První častí je část se stoly a židlemi. Část se stoly a židličkami je určena především ke klidovějším činnostem, stolování, výtvarným činnostem. V této části je umístěn průhledný box na nožičkách, který je využíván k senzomotorickým hrátkám. Dětem jsou k dispozici ve volně dostupných policích různé skládanky, vkládačky, puzzle, knihy, didaktické hry, společenské hry a drobnější materiál pro hru dětí. Druhou částí je herní část, která je vybavena obchodem, koutkem se salonem krásy, domečkem pro panenky a barbie panenkami, koutek s kuchyňkou a gaučem, koutkem s ponkem, auty a dopravním kobercem. Hračky jsou volně uloženy na policích, tak aby si je děti mohly samostatně brát. Hračky uložené v boxech, jsou označeny piktogramy, pro lepší orientaci dětí. Hračky jsou pro vhodné pro danou věkovou kategorii, pro chlapce i dívky a jsou neustále obměňovány a doplňovány. Poslední částí je část, která je v dopoledních hodinách využívána pro spontánní pohybové aktivity dětí, a v době poledního odpočinku jsou zde rozkládány matrace, které jsou uloženy v přilehlém stojanu. Součástí této části je i regál s košíky pro uložení lůžkovin dětí. Každý košík je označen značkou dítěte. Ve třídě je také umístěn klavír, magnetická tabule, rádio, gramofon a akvárium s rybičkami. Na třídu také navazuje umývárna, kde má každé dítě svou značku a visí mu zde ručník a kelímek s kartáčkem. Záchody jsou odděleny zástěnami a jejich počet, stejně jako počet umyvadel, je dostatečný. Třída má také k dispozici vybavenou kuchyň pro přípravu a výdej pokrmů. Na třídu také navazují dva kumbály, jeden slouží k ukládání výtvarných pomůcek, materiálů pro tvoření a druhý slouží k uskladnění ostatních pomůcek. Tyto kumbály jsou k dispozici učitelkám. K pobyt venku děti využívají přilehlou školní zahradu, která je vybavena nejrůznějšími prvky pro spontánní pohybové aktivity dětí, průlezkami, pískovištěm, houpačkami, klouzačkami. Součástí zahrady je i kumbál, kde je uloženo sportovní náčiní, odrážedla, koloběžky, herní prvky pro hry s vodou, sáně a boby pro zimní radovánky. Koťátka podnikají také vycházky do okolí MŠ, po obci a do lesa. V této třídě pracuje učitelka a ředitelka MŠ, zpravidla se ve třídě střídají, ale pokud je potřeba jejich pracovní doby se překrývají. Vzájemně spoluprací, doplňují se a pomáhají si v zájmů rozvoje dětí. Děti z této třídy se scházejí nebo rozcházejí ve třídě Koťátek nebo Myšek podle rozdělení pracovní doby učitelek. O úklid ve třídě se stará uklízečka, příprava a výdej jídla je zajištěn uklízečkou.

Mateřská škola Bukovany, okres Sokolov

Bukovany 145,