Berušky

23.srpna 2024  |   Berušky  |   Kateřina Ďurišová  |

Třída Berušek je umístěna v prvním pavilonu, který je hned za branou při vstupu do areálu celé MŠ. V patře nad třídou se nachází prostory obecní knihovny. Třída Berušek má k dispozici vstupní halu, kde si děti odkládají obuv, ze vstupní haly se vchází malou chodbičkou, kde je šatna zaměstnanců, do dětské šatny, kde má každé dítě svou značku s kapsářem na odkládání věcí a bedýnku označenou příslušnou značkou na uskladnění náhradního oblečení. V šatně jsou umístěny nástěnky s informacemi pro rodiče o různých akcích a dění v MŠ, různými dokumenty, které jsou rodičům volně přístupné a jídelníčkem. Ze šatny se vchází do umývárny, kde má každé dítě místo se svou značkou na ručník a kelímek s kartáčkem. Z umývárny se vchází do třídy, která je prostorná a je rozdělena na tři části - část se stolečky a židličkami, herní plochu a část odpočinkovou. Část se stoly a židličkami je určena především ke klidovějším činnostem, stolování, výtvarným činnostem. V této části je umístěn také velký tác (tuff tray), který je využíván k senzomotorickým hrátkám. V této části jsou dětem k dispozici ve volně dostupných policích různé skládanky, vkládačky, puzzle a knihy. Herní plocha tvoří téměř polovinu třídy, je uzpůsobena tak, aby zde bylo dostatek prostoru a podnětů pro volnou hru. Hračky jsou uloženy v volně v policích nebo boxech tak, aby na ně děti dobře viděly a mohly si je samostatně brát podle svých preferencí. Hračky odpovídají věku dětí, je zde široký výběr pro chlapce i dívky a jsou stále obměňovány a doplňovány. Je zde také vytvořen koutek se salonem krásy, koutek s kuchyňkou, gaučem a stolečkem, kde si děti nejčastěji hrají na rodinu. Je zde také police s nejrůznějšími auty, stavebnicemi silnice a vláčkodráhou. Poté je dětem také k dispozici obchůdek s různými komponenty pro hru na obchod, stan, kde se mohou uchýlit a mít tak soukromí. V této herní časti, jsou také zaparkovány malé motorky, které děti rády využívají při volných hrách a spontánní pohybové aktivitě. Jsou zde umístěny také žebřiny, magnetická tabule a klavír. Poslední částí třídy, která je oddělena skříňkami je část odpočinková. Ta je rozdělena na dvě části. V jedné části jsou rozložena lehátka, pro odpočinek dětí. V druhé části je umístěn suchý bazének s míčky a skluzavkou, který je u dětí velmi oblíbený. Jsou zde také umístěny kartonové cihličky, velké molitanové kostky, švédská bedna na cvičení, žíněnka a velké míče, které jsou u dětí také velmi oblíbené. Součástí třídy jsou ještě tři kumbály, kde jsou skladovány různé pomůcky pro vzdělávání dětí, na cvičení, kostýmy, výtvarný materiál a v jednom z kumbálů je umístěn počítač pro práci učitelky. Tyto kumbály nejsou dětem přístupné, slouží učitelce. Součástí třídy je i plně vybavená kuchyň pro přípravu a výdej jídla. Třída je dostatečně prostorná i pro pohybové aktivity, které jsou dětmi tohoto věku velmi oblíbené. Třída je světlá a slunečná, okna v ložnici jsou chráněna žaluziemi, v části u stolečků pak závěsem. Na třídu v části ložnice také navazuje terasa, která není využívána, protože není zabezpečena. K pobytu venku děti využívají nejčastěji zahradu mateřské školy, kde mají hned za druhou zelenou bránou svůj koutek, kde je pískoviště, skluzavka, klouzačka a houpačky, mají zde soukromí a nejsou rušeny většími dětmi, které jsou na ně zpočátku roku moc divoké a bojí se jich. V průběhu roku, po adaptaci, se s dětmi přesouváme i do zadní části zahrady, kde jsou průlezky, větší pískoviště, klouzačky, houpačky, houpadla, a různé další vybavení pro pohybové aktivity. Příležitostně také podnikáme vycházky do obce, okolí MŠ a do lesa. Ve třídě Berušky je s dětmi jedna učitelka, která si děti vyzvedává v 7.30 ve třídě Myšek a ve 14.10, po skončení své pracovní doby, je zase do třídy Myšek odvádí. Oblečení, obuv a vše potřebné jim učitelka mezi třídami přenáší za pomoci provozní pracovnice. O čistotu ve třídě se stará jedna provozní pracovnice.

Mateřská škola Bukovany, okres Sokolov

Bukovany 145,